BADANIE OCT OKA FUNDAMENTALS EXPLAINED

Badanie oct oka Fundamentals Explained

Badanie oct oka Fundamentals Explained

Blog Article

Badanie wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób siatkówki. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to badanie nieinwazyjne i dzięki temu może zastąpić bardziej skomplikowane metody. oko

Badanie OCT oka służy przede wszystkim do diagnostyki chorób siatkówki i nerwu wzrokowego. Wykorzystywane jest także do planowania i monitorowania articleępu leczenia, a także do kontroli stanu oka u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi chorobami oczu.

Badanie wykorzystuje się głównie w diagnostyce chorób siatkówki, a co najważniejsze – jest nieinwazyjne, bezpieczne i zalecane zawsze w sytuacjach, kiedy zaczynamy gorzej widzieć.

Age-connected Macular Degeneration, czyli zwyrodnienie plamki żółtej) czy retinopatii cukrzycowej jest bardzo ważne. Badaniu mogą się poddawać również kobiety w ciąży – nie powoduje ono żadnych efektów ubocznych. Nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jego wykonania. Nie ma Badanie oct oka również potrzeby kwalifikacji przez lekarza rodzinnego.

Na ogół przeprowadzana jest nawet bez użycia jakichkolwiek kropli. Niekiedy tylko stosuje się krople rozszerzające źrenice, celem poprawienia jakości obrazu. Zakroplenie następuje wówczas około 20 minut przed samym badaniem.

W niektórych przypadkach lekarz może zaaplikować badanemu specjalne krople rozszerzające źrenice, by mieć dokładniejsze zdjęcie. Miej świadomość, że jeśli specjalista zastosuje krople, po OCT mogą wystąpić u Ciebie przejściowe objawy, takie jak:

Na wynik OCT gałki ocznej nie trzeba czekać długo. Jest on wydawany w postaci zdjęć wraz z opisem przygotowanym przez specjalistę, jednak interpretacji powinien dokonać lekarz okulista.

Dzięki OCT można rozpoznać też znamiona naczyniówki, wrodzony przerost nabłonka barwnikowego i blizny siatkówki, do jakich zwykle dochodzi po przebytym zapaleniu na tle toksoplazmozy.

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie! Specjaliści współpracujący z medme

OCT (Optyczna Koherentna Tomografia) to bardzo nowoczesna, nieinwazyjna i bezkontaktowa technika obrazowania przekrojów tkanek oka takich jak na przykład: siatkówka, tarcza nerwu wzrokowego czy rogówka. Badanie to jest wykorzystywane we wczesnej diagnostyce schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki (AMD), zmiany cukrzycowe w siatkówce oka, otwór w plamce, obrzęk plamki czy nowotwory oka.

Wysoka przenikalność i niskie rozproszenie światła podczerwonego pozwala na uzyskanie wysokiej jakości skanów również u pacjentów ze zmniejszoną przeziernością ośrodków optycznych, w tym z zaćmą oraz niekorzystną wadą refrakcji.

Inne badanie, które powinno być wykonane razem z OCT oka w celu pełnej diagnostyki to badanie pola widzenia, które można wykonać za 80 zł.

Jak przebiega cała procedura? Pacjent siada przed aparaturą i opiera głowę na specjalnej podpórce. Następnie oko jest skanowane przez tomograf, a specjalista przeprowadzający badanie wydaje badanej osobie różne polecenia dotyczące tego, pod jakim kątem ma ona patrzeć. 

Badanie OCT oka często jest pierwszym etapem diagnozy chorób siatkówki, dlatego często zaleca się jego wykonanie osobom z chorobami oczu w rodzinie, starszym pacjentom, a także osobom chorującym na cukrzycę lub inne choroby, które wpływają na stan siatkówki.

Report this page